KRÓLOWA SPORTU WE WROCŁAWIU/ Královna sportu ve Vratislavi
- JL
- 19. Juli 2016
- 2 Min. Lesezeit
Wielu sportom jest przypisywane miano „króla sportu”. Otrzymanie go wymaga siły, agresywności, niekiedy rywalizacji na granicy fair play. Jednak jeden ze sportów nie walczy o to miano, jest dumny z innego tutułu - królowej sportu. Krokiet jest sportem pełnym elegancji samej w sobie, sportem, przy którym ludzie się spotykają i spędzają wspólnie czas. Sportem, gdzie zwycięża myśl nad przemocą, gdzie sprawność fizyczna jest tylko jednym z kluczy do zwcięstwa.

Krokiet rozwinął się z popularnej gry w XVI i XVII wieku Paille-Maill, przy której również odbijano drewniane kule drewnianą pałką. Z tą różnicą, że krokiet jest zazwyczaj grany na trawiastym podłożu, a swój największy rozkwit przeżywał w XIX wieku, kiedy był bardzo wyszukaną zabawą francuskiej klasy średniej - następnie dzięki irlandzim turystom został przeniesiony na wyspy brytyjskie. Krokiet jednak nie jest jedynie zabawnym sposobem spędzania wolnego czasu, ale prawdziwym sportem, ba sportem olimpijskim. Turniej w krokieta był grany na Igrzyskach Olimpijskich w 1900 roku, a wzięło w nim udział siedmiu mężczyzn i trzy kobiety, dziewięciu graczy z pośród wszystkich uczestników pochodziło z Francii, dziesiąty był Belgiem. Warto również wspomnieć, że pełna nazwa słynnego wimbledońskiego klubu, który dziś gości najstarszy turniej tenisowy na świecie, brzmi All England Lawn Tennis and Croquet Club. Jego patronką jest królowa angielska Elżbieta II, a prezydentem od roku 1969 Jego Królewska Wysokość Książe Edward.
W okresie powojennym krokiet znowu powraca do swojej dawnej sławy, powoli wykracza poza teren krajów anglosaskich i frankofonie i stopniowo zdobywa Europę środkową. Wierzymy, że ten sport podbije także serca Polaków. Pierwszym krokiem na tej drodze jest nasza iniciatywa - założenie we Wrocławiu pierwszego krokietowego klubu w Polsce - WroKro.
Mnoho sportů si přisuzuje přívlastek „král sportu”. Dostát tomuto přívlastku vyžaduje sílu, agresivitu, někdy až bezpáteřní rivalitu. Jeden sport však o tento přívlastek neusiluje a honosí se tak titulem jiným - královna sportu. Kroket je sportem s elegancí sobě vlastní, sportem, při kterém se lidé potkávají, při kterém tráví společné chvíle. Sportem, kde vítězí myšlenka nad hrubou silou, kde fyzická dovednost je jen jedním z klíčů vítězů.
Kroket se vyvinul z oblíbené hry 16. a 17. století Paille-Maill, při které se rovněž odbíjely dřevěné koule dřevěnou palicí. Na rozdíl od této hry se však kroket hraje především na travnatém povrchu a svůj největší rozkvět prožila tato hra v 19. století, kdy byla velice vyhledávanou zábavou francouzské střední třídy a irskými turisty byl následně přenesen na britské ostrovy. Kroket však není jen volnočasovou zábavou, nýbrž opravdovým sportem, dokonce sportem olympijským. Turnaj v kroketu se hrál na Letních olympijských hrách v roce 1900 a zúčastnilo se ho sedm mužů a tři ženy, z celkového počtu deseti hráčů jich devět pocházelo z Francie, poslední byl Belgičan. Není také bez zajímavosti, že slovutný wimbledonský klub, který v dnešních dnech hostí nejstarší tenisový turnaj světa Wimbledon, se celým názvem jmenuje All England Lawn Tennis and Croquet Club. Jeho patronkou je pak přímo anglická královna Alžběta II. a prezidentem od roku 1969 Jeho královská výsost Princ Edward.
V poválečném období začíná kroket znovu získávat na své dávné slávě, pomalu se rozšiřuje mimo typické oblasti anglosaských a frankofonních zemí a postupně dobývá střední Evropu. Pevně věříme, že tento sport si získá i srdce Poláků. Prvním krokem na této cestě je naše iniciativa na založení prvního kroketového klubu v Polsku - vratislavského kroketu WroKro.
původně zveřejněno na kvetevropy.cz
Comments